Cytopatologické vyšetření

Nabízíme cytopatologické vyšetření buněk tělních tekutin a tkání. Vzorky pro toto vyšetření lze odebírat různými způsoby např. aspirační či neaspirační tenkojehelnou biopsií, aspirací tekutin, stěry, seškraby, otisky či výplachy.

Výhodou tohoto typu vyšetření je obvykle nižší zátěž pro pacienta, jelikož vzorky lze ve většině případů odebrat bez nutnosti anestezie a invazivních chirurgických zákroků. Další výhodou je rychlost, jelikož odpadá složité zpracování tkání, které je nutné pro zpracování vzorků pro histopatologické vyšetření. Toto vyšetření je také vhodné provádět u novotvarů před plánováním chirurgického zákroku, pro stanovení rozsahu takového zákroku.

V naší laboratoři zasíláme výsledky cytopatologického vyšetření obvykle do druhého pracovního dne od doručení vzorků.

 

Histopatologické vyšetření

Provádíme histopatologická vyšetření nádorů i nenádorových změn ze zaslaných excizních či incizních bioptátů (případně nekroptátů).

Histopatologie je obor popisující tkáně. Poskytuje více informací než cytopatologie, jelikož umožňuje posouzení architektury tkáně/léze a souvislosti s okolními tkáněmi. U většiny neoplazií lze jejich gradingový stupeň, nutný pro stanovení prognózy onemocnění, stanovit pouze histopatologickým vyšetřením. Tyto tkáně se také dají využít pro další testování, jako jsou imunohistochemie a vyšetření založená na PCR metodách. Nevýhodou histopatologického vyšetření je vyšší náročnost odběru vzorků.

Výsledky histopatologického vyšetření zasíláme obvykle do pěti pracovních dnů. V případě nutnosti demineralizace bioptátů (kosti, mineralizované nádory) je tato doba delší a v závislosti na tvrdosti tkáně se pohybuje v řádu dnů a někdy až týdnů.

Speciální barvení

V histopatologii se vždy snažíme vytěžit maximum z řezů barvených základním barvením hematoxylinem a eozinem. V některých případech je však pro stanovení definitivní diagnózy či bližší specifikaci léze/nádoru nutné speciální barvení nebo imunohistochemické barvení.

 

Spolupracujeme s několika tuzemskými i zahraničními laboratořemi a díky tomu jsme schopni Vám nabídnout široké spektrum vyšetření.

 

Ze speciálních barvení provádíme například:

 

- barvení dle Giemsy nebo toluidinovou modří pro vizualizaci metachromatických granulí mastocytů

- barvení PAS reakcí pro vizualizaci kvasinek, plísní, glykogenu v játrech a dalších

- barvení dle Ziehl-Neelsena pro mykobakterie

- barvení na vazivo Massonovým trichromem či dle van Giesona

- barvení na retikulin pro posouzení stromatu v játrech

- barvení kyselinou rubeanovou nebo rhodaninem na přítomnost mědi v játrech

- barvení dle Perlse na železo

- barvení kongo červení na amyloid

 

 

Také zajišťujeme PCR vyšetření:

 

- stanovení klonality lymfocytů PARR z cytologických i histopatologických vzorků

- vyšetření mutací v ckit genu v exonech 8, 9, 11, 14 a 17 u mastocytomů

Imunohistochemické vyšetření

Z imunohistochemických barvení jsme schopni nabídnout:

 

- vimentin a (pan)cytokeratin pro odlišení mezenchymálního a epiteliálního původu buněk

- proliferační faktor Ki67 pro upřesnění biologického chování, zejména u mastocytomů a melanocytárních nádorů

- ckit pro identifikaci mastocytů a stanovení ckit vzoru u mastocytomu pro upřesnění prognózy a odezvy na případnou terapii tyrozinkinázovými inhibitory

- markery T a B lymfocytů pro diferenciaci lymfomů (CD3, CD79a, CD20, PAX5)

- estrogen, progesteron a COX2 pro tumory mléčné žlázy

- markery pro diferenciaci původu buněk/nádorů např: histiocytární (Iba1, CD18, CD11c), plazmocytární (MUM1), krevních cév (factor VIII, CD31), melanocytární (MelanA, PNL2), nervové (SOX10), neuroendokrinní (synaptofysin, chromogranin), svalové (SMA, calponin, desmin), thyroidální (TTF-1, thyreoglobulin, calcitonin) a mnoho dalších

- průkaz infekčních agens, např. felinní koronavirus (FCoV)

Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním. Zjistit více